ارتقا رنک, سئو (بهینه سازی وب سایت), موتورهای جستجو

site links چیست؟

یکی از کاربران سایت سوالی در مورد نحوه نمایش سایت در گوگل پرسیده است که به صورت زیر است:

نحوه نمایش یک سایت در گوگل چگونه است ؟
برای روشن تر شدن سوالم چند مثال مطرح می کنم :
1- جستجو می کنم “کتاب اول” صفحه اصلی سایت کتاب اول بالا ، سپس یک تکست باکس که فقط در سایت کتاب اول قابلیت جستجو دارد ظاهر می شود و در نهایت 6 صفحه دیگراز سایت کتاب اول که هر کدام به صورت زیر شاخه ای از صفحه اصلی ظاهر می شوند.
2- جستجو می کنم “طراحی سایت 24” همه چیز شبیه مورد اول است فقط دیگر از آن تکست باکس خبری نیست
3-جستجو می کنم “بانک رفاه” ابتدا صفحه اصلی سایت بانک رفاه ظاهر می شود و سپس 4 صفحه دیگر در زیر آن و در یک خط پشت سر هم ظاهر می گردند!
4 – بسیاری از سایت ها هم فقط همان صفحه اصلی ظاهر می شود و تمام

این تفاوت ها به چه دلیل است ؟

درسوالی که دوستمون مطرح کردند چند موضوع وجود دارند که به تفکیک به آنها پاسخ می دهم.

سایت لینکز – site links به چه معناست؟

site links به لینکهایی گفته می شود که گوگل در نتایج خود آنها را در پایین یک سایت نمایش می دهد. لینکهای این بخش به صورت خودکار ایجاد می شوند و گوگل آنها را از بین صفحات پربازدید یک سایت انتخاب میکند.

زمانی که گوگل متوجه شود یک عبارت خاص به معنای برند یک سایت است، site links را نمایش می دهد. یعنی مثلا اگر شخصی عبارت “نوین وب ساز” را در گوگل سرچ کند و گوگل متوجه شود که منظور از این عبارت سایت novinwebsaz.ir است، سایت لینکز را در پایین آدرس سایت نمایش میدهد. در شکل زیر نتایج گوگل برای سرچ عبارت “طراحی سایت 24” را مشاهده میکنید:

web24_ir_site_links

اکثر افرادی که از اینترنت استفاده میکنند، گوگل را به عنوان صفحه خانگی خود می دانند و برای نمایش یک سایت در گوگل اسم آن را جستجو کرده و از آن طریق وارد آن سایت می شوند. هر چه تعداد جستجوی روزانه اسم یک سایت بیشتر باشد، از نظر گوگل این موضوع به این معناست که سایت فوق مشکلی ندارد و کاربران بیشتری علاقمند به مراجعه به این سایت هستند. اکثر سایتهای موفق اینترنتی بیشترین بازدید ورودی خود از گوگل را بر اساس اسم خود دریافت میکنند نه کلمات کلیدی دیگر.

چگونه میتوان در نتایج گوگل سرچ سایت اضافه کرد؟

افزودن باکس جستجو در بخش site links با استفاده از تکنیکهای خاص انجام می شود و برخلاف site links به صورت خودکار صورت نمیگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله جعبه جستجوی سایت گوگل را که به نحوه پیاده سازی این بخش در یک سایت می پردازد و آن را آموزش داده است مطالعه نمایید.

برخی از سایتهای فارسی اقدام به راه اندازی جعبه جستجوی گوگل در سایت خود کرده اند که از جمله آنها می توان سایت آپارات را نام برد.

صفحات site links چگونه انتخاب میشود؟

انتخاب صفحات site links به صورت خودکار توسط گوگل انجام می شود و گوگل صفحاتی که ورودی بیشتری دارند و فکرمیکند که کاربران به صورت مستقیم علاقمند هستند که به آن صفحات مراجعه کنند در پایین لینک اصلی سایت قرار می دهد.

آیا می توان صفحات site links را تغییر داد؟

بله، شما می توانید از طریق گوگل وبمستر تولز این کار را انجام دهید. گوگل بخش مجزایی برای site links دارد و صفحاتی که علاقه ندارید در این بخش ظاهر شوند را میتوانید از این طریق حذف کنید و گوگل از آن پس این صفحات را نمایش نخواهد داد.

نتیجه گیری

اگر سایت شما site links ندارد، به این معنی هست که گوگل هنوز برندی برای شما شناسایی نکرده است. سایت لینکز فقط زمانی نمایش داده می شود که کلمه جستجو شده برند سایت مورد نظر باشد. هر چه تعداد سرچ برند شما در گوگل بیشتر باشد نشان دهنده این است که سایت شما از نظر کاربران سایت مناسبی است و این موضوع یکی از پارامترهایی است که الگوریتم پاندا به آن اهمیت می دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید